FAST YÖNTEMİ NEDİR?

FAST YÖNTEMİ NEDİR?

FAST, sigara bağımlılığı tedavisine bütünsel yaklaşım getiren yeni bir yöntemdir. Bu yaklaşımın parçaları, farkındalık oluşturmayla birlikte gerçekleşecek algı değişimleri ve sigara tedavileridir. Hazırladığım bu projenin ismini, bu üç ana unsurun baş harfleri oluşturdu.

Farkındalık oluşturma

 

Algı Değişimi

 

Sigara Tedavileri

Son yedi yılı uzman doktor olmak üzere on iki yıldır göğüs hastalıkları kliniklerinde çalışmaktayım. Yoğun bakım üniteleri, tüberküloz servisi, kanser servisi ve sigara bırakma polikliniklerinde görev aldım. İki yüz binden fazla hasta muayene ettim. Van’da mecburi hizmetim sırasında Sağlık Bakanlığınca düzenlenen sigara bağımlılığı tedavi eğitimine katılıp sertifika aldım. Mecburi hizmet yıllarında başlayan sigara bağımlılığına karşı daha kapsamlı ve etkili bir tedavi yaklaşımı hayali, beni böyle bir projeye itti daha doğrusu çekti.

Sigara (biyolojik silah) bırakma polikliniğinin rutinlerinin çok ötesinde, samimi şekilde çalışmalarım oldu. Bu çalışmalar üzerine tabiri caizse epey “kafa patlattım”. Kanser çubuğu (sigara) belasına kapılmış, en az elli bin kişiyle hekim olarak, arkadaş olarak, abi kardeş olarak konuştum, dinledim ve konuşmalardan dersler çıkardım. Dünya Sağlık Örtünün verilene göre, dünyanın en kârlı ve ölümcül endüstrisi olarak kabul edilen bu büyük pazara karşı, sadece birkaç ilaçla savaş vermek bana; taşın altına elini sokmaktan korkan ve sorumluluk hissinden kurtulmak adına çözüm yolunu baştan kapatan bir yaklaşım gibi geldi. Bu bakış açısıyla beraber uzun süredir okumalarım, deneyimlerim, gözlemlerim, hastalarımın ve diğer branş hekimlerinin görüşlerini ve sezgilerimi harmanladığım zaman aklımda bir proje belirdi. Şimdi, FAST ismini verdiğim bu projeyi kısa bir şekilde açıklamaya çalışayım.

Farkındalık her şeyin anahtarıdır. Öncelikle sigara bağımlılığının ne olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Sigara gerçekten nedir, ne kadar tanıyoruz? Bağımlılık denen şey nedir? Bağımlılığın beyinde, zihinde çöreklendiği yer tam olarak neresidir? Sigara içmenin, hastalık olduğunu fark ediyor muyuz? Sigaranın içinde ki maddelerin ne kadar farkındayız? Sigara endüstrisi hakkında bilinmeyen gerçekleri ne zamana kadar umursamayacağız? Sigara deyip geçiyoruz ama onun çağımızın tescilli biyolojik silahı olduğunu ne kadar içselleştirdik? Sigara içerken otomatik davranış kalıplarımızın farkında mıyız?

Farklı ve daha önce hiç değinilmemiş yönlerini, incelemenin gerekli olduğu hissine kapıldım. Albert Einstein’ın ‘’Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklemek aptallıktır’’  sözü üzerinden düşündüm. ‘’Bakış açısını değiştirmek imkânsızı mümkün kılar’’ mottosu ile yaklaştım. Bir dönem sigarayı kullanmış biri olarak farkına varılmamış, eksik kalmış çok fazla noktanın olduğunu anladım. Yedi yıldır hastalarla ve danışanlarımla yaptığımız sohbetlerde bütünün kırık ve eksik olan parçalarına iz sürdüm. Farkındalığı bu nedenle ilk sıraya koymaya karar verdim. Sigara içen veya bununla savaşan kişilerin dâhi, tam olarak sigarayı bilmediklerini fark ettim ve bilinmeyeni fark ettirmeye niyet ettim.

Algı değişimisigara bağımlılığından kurtulmanın ve tekrar o katili dost sanmamanın ikinci anahtarıdır. Tekrar başlamamanın, bırakmaktan zor olduğu yanılgısına karşı yazılmış en güzel reçetedir. Algı nedir? Nasıl oluşur? Sigara (biyolojik silah) algısı nedir? Türk toplumunda sigara algısı? Nasıl değiştireceğiz? Sigara bir yanılsama mı? Algı formatlama teknikleri nelerdir? Beynimizin kara kutusunda ki bana ait olmayan kanaatleri ve algıları nasıl formatlarım? ‘’Ben’’ farkındalığını nasıl hissederim? Çağımızın bilimi kuantum algıya nasıl bakıyor? Sigara gibi her şey de formatlanabilir mi? Beyni formatlama da az bilinen ama çok etkili yöntemler?

Sigara Tedavileri derken neleri kastettim? Sigaradan kurtulmak, kişinin, özgürlükle arasındaki en büyük barıştır. Bunun için kaba tabirle elimizde ne varsa kullanmalıyız. Medikal tedaviler (ilaçlar), enerji tedavileri (biorezonans, akupunktur, hipnoz, biyoenerji, psikokinezyoloji, matrix inform, NLP), psikoterapi, aromaterapi, Bach çiçekleri gibi klasik ve tamamlayıcı tıp tedavilerini kişinin ihtiyacı ve kinezyolojik test önceliğine göre uygulayacağız.

FAST aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak planlanmıştır. Farkına varmak ve insanlara sigara karşısında çaresiz olmadıklarını en kapsamlı ve etkili şekilde sunmak için gönüllüler arıyoruz. Projede sigarayı bırakan ve eğitim alan kişilerin diğer içicilere yardım etmesi en büyük temennimiz. En yakınızda rol model olabilecek ve sigaraya karşı en modern ve kapsamlı bilgilerle donatılmış elçilerimizin olması güzel olmaz mı? Sigara topluma böyle yayılmadı mı? Yayıldığı gibi tekrar bu kanser çubuğunun sıyrılıp atılması için rol model olmayı istemez misiniz?

Hem Sigaradan kolaylıkla ve hızlı özgürleşmek hem de sevdiklerinize daha farkında ve bilgili yardım etmek için bizimle işbirliğine geçin.

Uzm. Dr. Mustafa Dinç - Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Sigara Bırakma Tedavisi Uzmanı, Enerji Tıbbı Uygulayıcısı